16. kolo, I.B třída, SOKOL MŠEC – TJ SOKOL JENEČ 4:1 (1:0)

Celý velikonoční víkend dal plně za pravdu jednomu z mnoha mouder našich předků zformulovaném do rčení „březen – za kamna vlezem, duben – ještě tam budem“. Dvanáctka pohádkových měsíčků patrně vůbec nevěnovala pozornost hlášeným policejním hlídkám a pořádně si u svého věčného ohně přihla. Protože by jinak bylo těžko vysvětlitelné, že se kouzelné kalendářní sukovice chopil proti dříve běžným pořádkům měsíček Leden, který se zřejmě sotva vzchopil ze silvestrovské motolice. A do střední Evropy poslal od severu dech polárních krajů, který se kromě jiného pořádně negativně projevil v mnoha fotbalových utkáních, pokud se vůbec odehrála. Hráčům ani divákům tak nebylo co závidět. Ani ve Mšeci, při duelu na jaře dvou zatím jenom vítězných celků tomu nebylo vůbec jinak. Mezi zatím osiřelými chmelnicemi se proháněl studený severák a občas sebou přinesl i pořádnou sněhovou přeháňku. O hodně líp než venku bylo u krbu ve vyhřáté klubovně, kde vládl domácí optimismus. Byl podpořený o fakt, že domácí tým, už tak pro letošní soutěž posílený jako farma divizního Nového Strašecí, mohl díky odložení divizního utkání s Lovosicemi využít ještě další dva pravidelné hráče vyšších soutěží – Ducára a Kaválka. A ukázalo se při konečném účtování, že to byly pro letošního nováčka posily hodně významné, tříbrankové… Naproti tomu hostující trenéři museli přeskládat díky dvěma absencím významně především obranné řady – a proti posledním utkáním to na soudržnosti a jednolitosti hry bylo dost znát.

Nabuzení domácí se od prvního hvizdu rozhodčího pustili do hry hodně zostra. Už v úvodní minutě se postavil k trestnému kopu od pravé postranní čáry Ducár. Jeho prudký pokus nebezpečně proletěl napříč malým trestňákem. Vzápětí musel proti hlavičce Šebesty zasahovat Rigo. Ale v 5. min. ještě víc ztuhly už tak promrzlé rysy mšeckých fandů. Pavel Valko našel na hraně trestňáku Hořánka, který za domácí obranu vysunul Pivoňku. Ten sice šikovně podstřelil Klímu, ale míči nestihl v pádu dát dostatečnou razanci a dobíhající Neužil ho stihl pár centimetrů před brankovou čarou odkopnout. Hra se pak na pár minut opticky vyrovnala, ale po chvíli už začal opět sílit domácí útočný tlak. V 10. min. napálil bez dlouhého váhání urostlý domácí stoper Heller odražený míč z dobrých 20 metrů a Rigo měl co dělat, aby ho vytlačil na roh. Po jeho rozehrání se i v zimě taky pořádně zapotil, protože Neužil balón šikovně zakroutil přímo do branky. Útočné úsilí domácích dokládá i srážka Hellera s Rigem v trestném území při boji o vysoký míč, po kterém zůstal především jenečský brankář dlouho otřesený na zmrzlém trávníku. Na nájezdy domácích do nepříliš jisté obrany Jenče se dokonce na pár minut vykouklo podívat i sluníčko a vidělo po ranách Ducára, Trkala a Zázvorky úspěšné zákroky Riga v brance hostů. Ovšem po půl hodince už se skóre měnilo. K trestnému kopu zahrávanému zprava, z dost velkého úhlu, se postavil dirigent nedělní mšecké hry Ducár a k překvapení všech, a především Riga, který čekal nejspíš centr, poslal svoji technickou střelu přímo a přesně k bližší tyči – 1:0. Vedení domácí trochu zklidnilo a hra se opět začala přelévat na obě strany, ovšem brankáři se bez patřičného střeleckého zakončení příliš nezahřáli. Až v úplném konci prvního dějství se po delší době přihlásili s nadějnou akcí hosté. Císař vybojoval míč u pravé čáry, přesně našel Hořánka, který sklepl Pavolu Valkovi. Ten sice v dobré pozici vypálil slušně, ale nikoliv mezi tyče Klímovy branky.

Zima během přestávky ještě posílila a grog šel v bufetu na dračku. A domácí hráči se pro změnu opět zahřívali přikládáním pod útočný kotel s cílem pojistit svoje zatímní těsné vedení. V úvodu druhé půle se na Riga řítil osamocený Trkal, chtěl ho obstřelit, ale daleko minul jeho branku. Ve 49. min. zachraňoval proti povedenému centru Neužila v poslední chvíli Jar. Kotík za cenu rohu. Po něm mohl zakončovat střídající Škutchan, ale nebyl úspěšný. Podobně se při protiakci vedlo Pavolu Valkovi. Ostřelování Rigovy branky sílilo jako potyčky na východní Ukrajině po uzavření příměří. A výsledek se dostavil v 55. min., když po dalším rohu usměrnil v pádu Šebesta balón za záda bezmocného Riga – 2:0. Převaha vyrovnanějšího kádru domácích podpořeného navíc zkušeností a herní protřelostí Ducára a Kaválka byla na hrací ploše čím dál víc znát. V 62. min. se právě Kaválek mohl postarat o zkopírovaný gól z první půle – jeho trestňák ale skončil na tyči. Jenečské protiakce vypadaly nadějně, ale dvakrát krátce po sobě je zastavil rezolutní praporek pomezního sudího Kvasničky. Pěkný útok pak dotáhli až k zakončení Hořánek s Pavolem Valkem, pohříchu opět nepřesnému. Zato Rigo musel akrobaticky vykopávat další prudký pokus Kaválka. V 77. min. pálil po rozehrání trestného kopu Hořánek jen do boční sítě. A o pár minut později se už usilovný střelec Kaválek dočkal, když si naskočil nehlídaný na přesný centr a stejně přesně hlavou umístil míč do sítě – 3:0. Hned po rozehrání mohlo být pro hosty ještě hůř, protože vypálil i obávaný střelec Kapek. Tentokrát na Riga ale nevyzrál. Stejně se hned poté vedlo i Pavolu Valkovi, kterému do dobrého palebného postavení připravil míč po rychlém zatažení po pravém křídle Jar. Kotík. Domácí se ovšem doplnění gólového kvarteta ještě dočkali po další standardní situaci. Trestný kop z hranice šestnáctky v 88. min. totiž poslal Kaválek zkušeně podle zdi přesně k levé tyči Rigovy branky – 4:0. V úplném závěru se za svoji snahu dočkali čestného úspěchu i hosté, když se z obrany vydal na své dlouholeté dřívější působiště v útoku Jar. Kotík, byl faulován u brankové čáry a hlavní rozhodčí Walter odpískal pokutový kop. Dolejš nedal prudkou a přesnou ranou Klímovi žádnou šanci – 4:1.

Historicky první mistrovský duel těchto celků na podzim přinesl z obou stran hru nadprůměrné úrovně a skončil podle obrazu hry nejspíš spravedlivou remízou. Tentokrát bylo všechno výrazně jinak. Na hřišti dominovali posílení domácí a bylo v podstatě jen otázkou času, kdy se jejich znatelná a navíc rostoucí převaha i číselně zhmotní na ukazateli skóre. Ve včerejší konstelaci sil by jen neuvěřitelná shoda náhod mohla ve výsledku znamenat něco jiného. Je třeba to takhle z jenečského pohledu brát a nedělat z porážky příliš velkou vědu. Mšec se svojí čtvrtou tříbodovou výhrou v řadě posunula do klidné horní poloviny tabulky, která se čím dál zřetelněji začíná oddělovat od sedmičlenného suterénu, kde v samém podpalubí pevně trůní Vonoklasy, ale všechny ostatní týmy ještě budou do konce sezóny mít více či méně bezesné noci. Jenečští se opět (doufejme jen na krátký čas) opět sesunuli až na předposlední pozici, ale situace je nyní výrazně nadějnější než před pár týdny a bodová ztráta není tak hrozivá. Do skupiny ohrožených, které si to i ve vzájemných duelech rozdají o druhou sestupovou příčku, se po další domácí prohře a zatím bezbodovém jaru čím dál víc začíná překvapivě reálně sesouvat i předtím zdánlivě neohrožená Unhošť.

Sestava domácích: Klíma – Šebesta, Heller, Neužil, Pejša – Zeman (37. Škutchan),, Zázvorka, Kapek, Ducár – Trkal (76. Kočí), Kaválek

Sestava hostů: Rigo – Štefan, Čermák, Dolejš, Jar. Kotík – Mičín (33. Pavol Valko), Pavel Valko, Císař (81. Ivanov), Pivoňka – Hořánek, Jelínek

Branky: Kaválek 2 (82., 88.), Ducár (30.), Šebesta (55.) – Dolejš (89. – PK)

Rozhodčí: Walter – Novotný, Kvasnička

Delegát: Helebrant

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *