3. kolo, Okresní přebor, SOKOL TUCHOMĚŘICE – TJ SOKOL JENEČ 8:0 (2:0)

Oba týmy se dlouhé roky potkávaly v derby zápasech o jedno patro výš, v krajské I. B třídě. Vždy to byla vyrovnaná utkání, která končila remízou nebo těsným výsledkem. Teď se ovšem potkaly v soutěži, kde každý zápas je okresním derby… Jenečští tedy nebyli v Tuchoměřicích více než rok a jak hráči, tak diváci nestačili zírat na rozsáhlé změny, které se v místním fotbalovém areálu mezitím odehrály. A to navíc už zdálky byla slyšet hlasitá hudba a „světské“ vyvolávání od atrakcí. Zápas totiž vyšel na víkend, kdy se konalo místní posvícení, a to s plnou parádou, včetně kolotočů a houpaček, stánků se všemi možnými cetkami, pořádným pašíkem na rožni i posvícenskými koláči. A tento mumraj s davem dětí a jejich rodičů se stal netradiční kulisou pro fotbalové utkání. Týmy vstoupily do sezóny rozdílně, mnohem úspěšnější byli v úvodních dvou kolech domácí.

V pěkném, i když větrném sobotním odpoledni se oba protivníci do zápasu pustili hodně živě a úvodní vyrovnané minuty vůbec nenasvědčovaly tomu, co se nakonec odehrálo. Jenečským se vcelku dařily kombinace a díky šikovným výměnám míčů se jim povedlo otupit očekávaný úvodní tlak Tuchoměřic. Ty se posílili několika cizokrajnými a převážně útočně naladěnými hráči a jejich obranu vyztužil velezkušený Moni, který ještě na jaře v Jenči dirigoval obranu Vonoklas. Z útočných náznaků Jelínka, Mičína ani Johanovského se však neurodilo nic, coby vylekalo domácího brankáře Dvořáka – koncovka je pořád velkou jenečskou slabinou. Naopak s ostrým centrem Huleie si poradil jistě debutující 19-letý jenečský strážce branky Štěpán Šmíd. Ovšem přišla osudná 13. minuta, kdy vracející se Mičín při obranném zákroku nezasáhl míč příliš šťastně, byl z toho málem vlastenec, když míč lízl shora břevno. Přišel rohový kop, kdy u brankové čáry zaváhal s rozehráním Petr Valko, míč mu uzmul Hulei a zblízka ho propálil do sítě – 1:0. A ihned mohlo být ještě hůř, ale Šafr křížnou ranou netrefil branku. Ve 20. min. však mohlo být vyrovnáno, když připravil Vlasák dobrou palebnou pozici Petru Valkovi, ten ale nenapravil svou minelu a trefil jen vybíhajícího Dvořáka. K odraženému míči se dostal Johanovský, z voleje pálil tvrdě, ale pár decimetrů vedle tyče. A přišla klasika „nedáš-dostaneš“, dlouhý jednoduchý nákop přes celé hřiště proskákal k další ukrajinské posile Kravcovi, který vymyslel technický lehký padáček – 2:0. Jaký rozdíl v útočné efektivitě … Jenečští se dál snažili, ale z rychlého úniku Johanovského opět žádné nebezpečí nakonec nehrozilo, podobně jako vzápětí skončil další atak jen slabou střelou Jar. Kotíka. Na konci poločasu se připomněl nebezpečným náběhem Volf, jehož chvíle měly přijít v druhé půli, ale Šmíd včas vyběhl a překazil mu plány. Stejně jistě si poradil i s dálkovou ranou Moniho.

Druhé dějství zahájil Šafr trestným kopem tak povedeným, že skončil až mezi dětmi ve skákacím nafukovacím hradu… Ale už ve 49. min. bylo patrné, že jenečská obrana nemá svůj nejjistější den, po zmatku a po děsivém neúspěšném ostřelování jako okolo středověkého hradu se nakonec drželi za hlavu hlavně domácí Volf se Šafrem. Hostům se přestal dařit přechod do útoku, středová řada ztrácela míče a nabízela šance domácím, kteří jimi docela dlouho pohrdali. A na hřišti se čím dál víc začala ozývat ukrajinština… Ještě v 63. min. žila naděje Jenče na kontaktní gól, ale po kombinaci Mičína a Petra Valka z toho vyšla spíš jen malá domů. Zato protiútok domácích byl drtivý, rychlík Volf se prosmýkl obranou, Šmíd si sice na míč sáhl, ale nezachránil – 3:0. Následujících 5 minut bylo pro domácí doslova posvícením. Hra hostů se především v obraně totiž rozpadla jako domeček z karet, doslova na prvočinitele. A Tuchoměřice si užívali volnosti měrou vrchovatou. Nejprve byli Klačar s Kravcovem ještě milosrdní a nezakončili přesně. Ale pak to šlo rychle, ráz na ráz, prakticky jen po minutách Volf, Klačar a Kravcov si museli v rozvrácené obraně připadat jako, když hrají proti žákům… – 4:0, 5:0 a 6:0. A ani to ještě neměl být konec. V 73. min. mohlo být ale symbolicky sníženo, když zabojoval střídající Strnad, ale Mičín trefil jen tyč. Za to přišla další rána, do vápna pronikal neudržitelný Kravcov, už se sice dostával z dobrého střeleckého úhlu, ale zezadu ho nešťastně atakoval Štefan – výsledek – penalta a žlutá karta, za kterou mohl být ještě rád. Volf tak měl dobrou příležitost zkompletovat svůj desetiminutový hattrick – 7:0. Zato Mičínovi nebylo přáno, trefil sice hodně povedený trestný kop, ale Dvořák neméně povedeným zákrokem míč vyrazil. A když to nejde, tak to nejde – Jar. Kotík se objevil ve velmi slibné pozici, ale rána prosvištěla jen nad horní tyčí. Naopak Tuchoměřice si závěr vysloveně vychutnaly, ještě jednou si pohráli s nešťastnou jenečskou obranou a její trápení ukončil ranou z milosti další střídající cizinec Rijad Hodzič – 8:0.

Co po takovém debaklu, který má v Jenči jen hodně málo pamětníků, dodat závěrem? I takové výsledky se ve fotbalu stávají, a mnohem lepším týmům. Brazilci ostatně také hned tak nezapomenou na podobně vysokou porážku s Němci. A nemusíme chodit až na mistrovství světa, stačí se podívat i na sobotní dopoledne a do nedaleké Hřebče, kde rozdíl oproti Zlonicím v „naší“ bývalé A-skupině I.B třídy taky určitě není v poměru 10:1. Teď je hlavní otázkou, co bude následovat – jestli to bude náraz na dno, definitivní poznání, že ani okresní přebor opravdu nebude selankou, a přijde obrat k lepšímu. O horší variantě raději nechci ani přemýšlet… Každopádně máme za sebou pouhá tři úvodní kola soutěže, je to jen sport a určitě by nemělo dojít k předčasnému skládání zbraní. Určitě víc napoví příští výjezd k Vltavě, do Měchenic (tam snad posvícení nebude…J), a především domácí sousedské derby s Hostivicemi.

Sestava domácích: Dvořák – Zelený, Moni, Rovný, Beran – Klačar, Šafr (66. Hodzič), Földesi, Hulei (71. Kovář) – Volf, Kravcov

Sestava hostů: Šmíd – Petr Valko, Čampulka, Čermák, Štefan – Mičín, Vlasák, Svěrkoš, Johanovský – Jelínek, Jar. Kotík

Branky: Volf 3 (64., 66., 75 – PK), Kravcov 2 (24., 70.), Hulei (14.), Klačar (67.), Hodzič (86.)

Rozhodčí: Chaloupka – Rothbauer, Koubek

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *