Historie

Pojďte si s námi zavzpomínat…
Všem příznivcům kopané chceme tímto přiblížit a vzpomenout radostné i neradostné chvíle prožité v našem oddíle. Fotbal se v Čechách objevuje v letech 1880 – 1890. Začal se hrát v cyklistických a veslařských klubech, rychle mu propadli studenti, kteří zakládali kroužky. Brzy se hrál nejen v Praze, ale i v Roudnici, Chrudimi a jinde. Na Slovensku se začal hrát v roce 1893 v Banské Bystrici a dále v Košicích, Trnavě, Žilině, Vrútkách, Bratislavě. Na sklonku 19. století vznikaly v Praze kluby fotbalu. V roce 1891 AC S parta a v roce 1892 SK Slavia. Na jaře 1896 bylo vypsáno v Praze Mistrovství českých fotbalistů. Po předběžných přípravách byl 19.října 1 901 v Praze ustanoven “ČESKÝ FOTBALOVÝ SVAZ – ČSF”. Od té doby se datuje oficiální historie našeho fotbalu. Roku 1912 byla poprvé uspořád ána organizovaná soutěž Mistrovství Čech.

O osm let později (píše se rok 1920) se našli nadšenci i u nás v Jenči, kteří založili v obci fotbalový klub. První zápas po založení klubu se hrál s Čechií Hostouň. Jak uvádí dochovaný záznam o utkání: „Pro omezený počet trenýrek museli někteří hráči hrát ve spodkách“. Že to naši předchůdci s fotbalem mysleli vážně, stojí za vzpomenutí výzva zakládajícího člena: „Člen, který opustí schůzi a jde hrát v karty, ať zaplatí pokutu 5 Kč, a kdo bude při tréninku přistižen, že kouří, zaplatil 1 Kč pokuty“. Celkem zajímavé postihy za prohřešky, měly by se aplikovat i v dnešní době. Jen výše pokut by se upravila. Tím byla činnost SK Jeneč zahájena. Uveďme hlavní zakládající členy: předseda – Antonín Vlček, sekretář – Václav Plicka, Josef Rezek, František Kužel, Klatovský Josef, Antonín Chaloupka a další. Zakládajících členů bylo 25!

Náš fotbalový klub hraje již na třetím hřišti. První hřiště bylo na „Louce“. Uveďme některé hráče, kteří v té době za SK Jeneč hráli: brankář – Franti šek Menšík, obránce – František Fidlík (pražák, bydlel mimo obec), záložník – Horník (pravý half, který hrál nejraději v ponožkách), útočník – Antonín Proch ázka (první hráč v klubu, který dával góly hlavou). Na tomto hřišti se hrálo v letech 1920-1947, kdy byla pro neplacení daní zabavena hradba u hřiště, a tak p rvní hřiště zaniklo. Nové vzniklo za nynější sokolovnou, kde hráli: brankář -František Landa, obránce – Evžen Šmíd, záložník – Josef Pešek a útočník – František Šmíd. Na tomto hřišti se hrálo až do roku 1958, kdy Státní statek Jeneč nabídl výměnu pozemků za pozemek nynější, který se nachází téměř ve středu obce.

Provoz na stávajícím hřišti, doufejme, bude trvat i nadále, přestože jedno z minulých vedení obce mělo eminentní zájem pozemek prodat na výstavbu skladových hal. Obětavým zásahem několika funkcionářů oddílu byla těmto snahám učiněna přítrž. Bohužel, peníze jsou pro některé lidi vždy na prvním místě.

Z období let 1920 až 1956 se nedochovaly, až na slabé vyjímky, žádné informace o činnosti klubu, což je velká škoda.

První dochovaný zápis o utkání „A“ mužstva pochází z 10.6.1956, kdy SK Jeneč zavítal na hřiště SK Jinočan, kde zvítězil 3:2. První dochovaná zmínka o žákovské kopané pochází rovněž z roku 1956, kde k přátelskému utkání na domácím hřišti nastoupilo Dynamo Unhošť a skončilo nerozhodným výsledkem 3:3. V roce 1960 měl náš klub dvě žákovská mužstva, která spolu sehrála přátelské utkání dne 4.5. a to: žáci „A“ proti žákům „B“ s výsledkem 2:1. První dochovaná zmínka o dorosteneckém utkání je datována na 29.3.1959, kdy náš tým sehrál přátelské utkání na domácím hřišti se Sokolem Dobrovíz a zvítězil 2:0.

Zde ještě krátký přepis co se ve fotbale v té době stalo:
„Vážně, ale převážně nevážně“. Otištěno v Lidové demokracii dne 21. černa 1964 Dvanáctka, nebo pět desítek?
Nepřístojnosti při mistrovském utkání kopané TJ Středokluky a TJ Jeneč, o nichž jsme psali minulou neděli, se projednávaly před disciplinární komisí OV ČSTV Praha-západ. Z výpovědi rozhodčího vyjímáme bez komentáře: „Bylo velké horko a měl jsem před zápasem velkou žízeň. A tak, abych se neopil, nedal jsem si dvanáctku, ale pět desítek… !? “

Novodobá historie klubu
Na tom, že náš klub funguje do dnešních dnů, je potřeba připomenout jména dalších hráčů a pozdějších funkcionářů, kteří se o to zasloužili, jsou jimi: František Částka, František Šmíd, Vratislav Šmíd, Antonín Pelichovský, Josef Kolský, Áda Balík a Ladislav Šmíd. Posledně jmenovaný byl předsedou oddílu až do roku 2004. Svým velkým odhodláním a nasazením se zasadil o chod oddílu kopané v Jenči. Patří mu velký dík nás všech, jeho práce nebude zapomenuta a všichni jsme mu velice vděčni.

Naše mužstva hrála vždy III. a IV. třídu okresního přeboru. S vyjímkou sezony 1999-2000, kdy se podařil historický úspěch a mužstvo „A“ postoupilo do okresního přeboru. Bohužel, po roce díky neslavnému incidentu na pohárech v Dobrovízi…, naše mužstvo sestoupilo zpět do III. třídy. Následoval odchod některých hráčů a herní projev i morálka hráčů rapidně poklesly.
Od roku 2004 je v čele TJ Sokol Jeneč Ladislav Janda, který v 80 letech založil a vedl oddíl ledního hokeje v Jenči. Pod jeho vedením se podařilo, také díky dobře pracujícím členům výboru ve složení: předseda – Ladislav Janda, sekretář -Bohumil Kodera, další členové – Robert Souček, Jiří Tomášek, Michal Ptáček, Martin Souček, Kamil Charvát a František Ptáček, vybudovat jeden z nejlepších klubů na okrese Praha-západ. Všichni naši trenéři prošli školením a získali Trenérskou licenci C (Jiří Tomášek -„A mužstvo“, Robert Souček -„žáci“, Michal Ptáček -„přípravka“ a Ladislav Janda).

V roce 2005 proběhly oslavy k 85.letům založení fotbalové oddílu v Jenči, pozvali jsme se slavnou Amfóru herců a zpěváků. Celá oslava proběhla pod názvem „Fotbalová neděle pro všechny“. Od rána se hrály zápasy mužstev mládeže, poté „dospělých“ („A“ i „B“ tým) a vrcholem byl zápas staré gardy Jenče proti již zmiňované Amfóře, který skončil překvapivou výhrou našich hráčů 3:2, kdy proti nám byly nařízeny dva pokutové kopy. První kopal slavný Karol Dobiáš, ale náš brankář Ladislav Hruška penaltu chytil. Ke konci zápasu zahrával další penaltu Vladimír Jakubec a neproměnil, tentokrát šla střela mimo branku. V létě téhož roku se nám podařilo zorganizovat utkání s neméně slavnou Kozlovnou Ládi Vízka, kdy generálním sponzorem celé akce byl Jaromír Jágr st., který provedl čestný výkop. Výsledek byl vyrovnaný 3:3 a diváci viděli pěkný zápas plný zajímavých momentů. Měli jsme možnost vidět v akci: Vízka, Bergra, Jarolíma, Peclinovského a další celou plejádu bývalých ligových hráčů i reprezentantů.
Podařilo se nám obnovit tradiční turnaj Vratislava Šmída, pořádaný na přelomu července a srpna za účasti Sokola Hostivice, Sokola Dobrovíz, Červeného Újezda a Sokola Jeneč.

V zimním přestupovém období jsme absolvovali první zimní soustředění. Byl vybrán areál v Prachaticích, kde proběhla tvrdá zimní příprava s jasným cílem postup do okresního přeboru. Odehráli jsme hodně přípravných zápasů na hřištích s umělou trávou (SK Kladno, SK Střížkov a tc AC Sparta Praha). Jarní sezona začala poněkud rozpačitě díky nebývale velké marodce a „nepřízni“ rozhodčích. Vše se nakonec podařilo a postup jsme si spravedlivě a s přehledem vybojovali. Stali jsem se účastníky OP Praha-západ, kde už jsme měli dávno být. V restauraci pana Kodery (sekretáře a pokladníka v jedné osobě) proběhla velká oslava postupu, která trvala až do brzkých ranních hodin…

Za zmínku ještě stojí výstavba nových kabin, která se plánovala delší dobu, protože současné kabiny příliš nevyhovují. V roce 2007 byla hotová jen hrubá stavba včetně oken. Netrpělivě čekáme, jak dopadne naše žádost o grant na jejich dostavbu.

To je prozatím z historie klubu TJ Sokol Jeneč oddíl kopané vše, pokračování až někdy příště. Zde uvádíme jednoho z našich známých odchovanců: Jiří Tichý nejznámější jenečský odchovanec střední obránce Sparty Praha stálý člen národního týmu mužstva kopané 19* reprezentoval v „A“ mužstvu, 6* v „B“ mužstvu, 6* v juniorských výběrech ČSSR v roce 1962 hrál finálový zápas MS v Chile ve Spartě získal tituly mistra ligy v letech 1959, 1965 a 1967 Krátká pasáž, otištěná v MF v rubrice „Máte je rádi, a proto s nimi MF za vás hovoří“. „Kde začala tvá fotbalová česko-slovenská odysea?“ „No přeci v Jenči u Prahy, to jsem ještě sotva viděl přes hůl na vedoucího žáků“. Krásný úryvek z tehdejšího tisku.

Michal Ptáček – člen fotbalového výboru